ÖNSÖZ

Eğitim serisinde, daha önce derslerimde de kullandığım basitten karmaşığa doğru, ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen öğrenme tekniğiyle pratik olarak Autocad’i öğrenmenizi sağlayacak yöntem ve materyaller bulacaksınız.

AutoCAD gibi programlar büyük bir okyanus gibidir. Yüzme bilmezsek bu okyanustan korkarız. Oysa sığ bir sahilde yüzmeyi iyi ve doğru bir şekilde öğrenirsek derin sularda yüzmemiz bir o kadar kolay olur. Hatta dalıp zevkini çıkartırız ;). Bu seriyi kesintisiz takip ettiğinizde kısa sürede AutoCAD programını verimli bir biçimde kullandığınızı fark edeceksiniz.

Bu arada, çoğu standart AutoCAD kullanıcısı bu okyanus yerine sahilden 50-100 m. açıkta yüzerler, çünkü fazlasına gerek duymazlar. Örneğin, iki boyutlu proje üretenler. Öncelikle ihtiyacınızı belirlemeniz önemli.

Bu seride başlangıç-orta-üst düzey kullanımı örnekleriyle bulabileceksiniz.

Hiçbir program, sadece video izlenerek öğrenilmez. Mouse ele alınarak pratik ve uygulama yapılmaz ise gördüklerinizin ve dinlediklerinizin beyninizde kalma süresi çok azdır. Ama bir kere otomatiğe bağlarsanız, bu bilgiler araya uzun bir süre girse dahi unutulmaz. Bisiklet kullanmak ve başta belirttiğim gibi yüzme eylemi gibidir çünkü uygulayarak öğrenme.

Bu arada derslerle birlikte ilerledikçe yapılan hatalara da yer vereceğim. CAD çizim standartlarına uymayan çizimlerin yarattığı problemlere de. Derslerde sizlere doğru alışkanlıklar kazandırmak amacım aynı zamanda.

Ve son söz; çizim bilgisi, geometri ve mantık çok önemli. Çünkü, hiçbir şeyi bir program parçası yapmaz bizim yerimize, biz çizer, biz hesaplarız, biz tasarlarız. AutoCAD ve diğer programlar sadece birer araçtır.

İyi öğrenmeler 😉